Opublikowany przez: monika.g 2019-07-11 16:49:49
Autor zdjęcia/źródło: Kawa bezkofeinowa w ciąży @ pixabay.com
Kofeina w ciąży w zbyt dużej ilości może być szkodliwa dla rozwijającego się maluszka. Dlatego właśnie przyszłe mamy, których w czasie ciąży nie odstrasza zapach kawy i chcą się nią nadal delektować zamieniają klasyczną wersję na bezkofeinową. Kawa bezkofeinowa w ciąży polecana jest również kobietom, które mają podwyższone ciśnienie krwi. Kawa bezkofeinowa nie jest jednak wcale zdrowszą wersją klasycznej kawy. Wręcz przeciwnie, może być bardziej szkodliwa niż kawa z kofeiną. Zależy to w głównej mierze od procesu jej produkcji oraz spożywanych ilości.
Czy zastanawiałaś się w jaki sposób powstaje kawa bezkofeinowa? Jest ona pozbawiana kofeiny w różnych procesach chemicznych. Najczęściej surowe, niewypalone ziarna kawy poddaje się działaniu substancji chemicznych takich jak chlorek metylenu lub octan etylu. Istnieją również mniej chemiczne, ale równocześnie droższe metody takie jak obróbka wodna lub za pomocą dwutlenku węgla, które niestety zwiększają również cenę kawy.
Przeważnie wybierając kawę bezkofeinową kobieta w ciąży uważa, że może ją pić bez ograniczeń, nie jest to jednak tak równoznaczne. Proces dekofeinizacji kawy nie pozbawia jej zupełnie kofeiny. Nawet kawa bezkofeinowa zawiera śladowe ilości tego składnika.
Jest to więc znacznie mniej, ale jednak kofeina nadal trafia do organizmu przyszłej mamy. Kobiety w ciąży powinny unikać nadmiernych ilości kofeiny zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ może ona prowadzić do poronienia. Grozi również zaburzeniami rozwoju dziecka, przedwczesnym porodem oraz niską masą urodzeniową malca.
Bezpieczna dawka kofeiny dla kobiety w ciąży to 200-300 mg na dobę, czyli odpowiednik 2-3 filiżanek niezbyt mocnej kawy.
Oprócz tego, że kawa pozbawiona kofeiny nie wpływa negatywnie na rozwój ciąży kawa bezkofeinowa nie działa również pobudzająco jak jej klasyczny odpowiednik, nie podnosi ciśnienia krwi oraz nie powoduje problemów ze snem. Właśnie ze względu na te właściwości wybierana jest zamiast kawy z kofeiną. Jednak brak kofeiny sprawia również, że zawiera ona mniej przeciwutleniaczy, co znacznie obniża jej wartości prozdrowotne. Chemiczne procesy dekofeinizacji sprawiają również, że w kawie mogą pozostać rozpuszczalniki.
Picie kawy bezkofeinowej bez ograniczeń może doprowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu oraz spowodować reumatoidalne zapalenie stawów, ponieważ substancje chemiczne w niej pozostałe po procesie produkcji będą odkładać się w naczyniach krwionośnych i stawach.
Z niczym nie można przesadzać, bo picie każdego rodzaju kawy w zbyt dużej ilości wypłukuje z organizmu cenne mikroelementy (głównie magnez i wapń), które w ciąży są bardzo potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania mamy i rozwoju dziecka. W ciąży szczególnie musisz zwracać uwagę na to co pijesz i jesz. Pamiętaj więc o dobrze zbilansowanej diecie i nie przesadzaj z nawet dozwolonymi produktami takimi jak kawa bezkofeinowa, bo większość produktów w zbyt dużej ilości szkodzi.
ZOBACZ TAKŻE:
Kawa w ciąży – pić czy nie pić?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.